preloader

درحال بار گذاری
img-bg

شرکت داده پردازی رادا

گجت هوشمندی که عرق بدن شما را می سنجد!

محققان در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی یک ردیاب تناسب اندام اولیه ساخته اند که متابولیت های موجود در عرق شما را اندازه می گیرد تا تصویری کلی از سلامتی شما ارائه دهد.
دستگاه هایی که به طور معمول برای اندازه گیری متابولیت های عرق در آزمایشگاه استفاده می شوند ، چهار برابر تجهیزات تحلیلی ساخته شده برای قرار دادن در داخل پوشیدنی ها هستند.
در حال حاضر ، فقط چهار نوع آزمایش انجام شده است: آنهایی که می توانند سطح گلوکز ، لاکتات ، pH و دما را اندازه گیری کنند.
عرق یک عارضه جانبی است. به طور مثال هنگامی که تمرین تناسب اندام خود را تمام کردید ، احتمالاً یک پارچه مرطوب را گرفته اید تا عرق بدنتان را از بین ببرد. اما شما میتوانید برای اطلاع از تناسب اندام و سلامتی خود عرق خود را ردیابی کنید.
محققان در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی نمونه ای از نوع جدید پوشیدنی را تهیه کرده اند که در واقع به عرق شما متکی است. با استفاده از یک نوار تست قابل تعویض که در آن حسگرهای شیمیایی تعبیه شده است ، دستگاه می تواند مقادیر متابولیت های خاصی را که در عرق شما وجود دارد ، اندازه گیری کند تا احساس سلامتی کلی شما را نشان دهد.
محققان در مطالعه جدید خود که در بیوسنسورها و بیوالکترونیک منتشر شده است ، می گویند که کاربردهای چنین طیف پوشیدنی از تشخیص کم آبی بدن ، بازیابی ورزش ، حتی آموزش های ورزشی یا رقابتی ورزشی بسیار گسترده است.
مایکل دانیل ، استادیار مهندسی برق و کامپیوتر در ایالت NC ، در بیانیه مطبوعاتی گفت: "این فناوری به ما امکان می دهد طیف گسترده ای از متابولیت ها را تقریبا در زمان کوتاهی آزمایش کنیم."
با این حال ، متخصصان می گویند: اندازه گیری چندین متابولیت در یک دستگاه کوچک می تواند بسیار پیچیده باشد.
اندازه گیری متابولیت ها
در این مطالعه محققان بر اندازه گیری چهار متابولیت متمرکز شده اند که می تواند از طریق تجزیه و تحلیل عرق ، میزان گلوکز ، لاکتات ، pH و درجه حرارت فرد را برای آنها بیان کند.

متابولیت ها مولکول های کوچکی هستند که بدن شما در فرآیند متابولیسم شکل می گیرد ، بنابراین این نشانگرهای زیستی می توانند با اندازه گیری میزان متابولیت در برابر پارامترهای طبیعی خود ، سلامت شما را به شما بگویند. به این ترتیب ، پزشکان می دانند که سطح لاکتات شما زیاد است ، به عنوان مثال ، که می تواند مشکلات سلامتی بسیاری مانند نارسایی قلبی یا بیماری کبدی را نشان دهد زیرا کبد شما باعث تجزیه اسید لاکتیک می شود.
برای اندازه گیری میزان متابولیت های مختلف ، یک نوار قابل تعویض در قسمت پشتی دستگاه وجود دارد که از حسگرهای شیمیایی برای تماس با عرق شما استفاده می کند. سپس داده های سنسورهای نوار توسط سخت افزار داخل دستگاه ریز تفسیر می شوند و نتایج به یک تلفن هوشمند ، ساعت هوشمند یا دستگاه دیگر هدایت می شوند - دقیقاً همانطور که یک Fitbit از یک شتاب سنج استفاده می کند.

دانیل گفت: "ما خوش بین هستیم که این سخت افزار بتواند با شناسایی مشکلات بهداشتی قبل از بروز بحران ، فناوری های جدید را برای کاهش تلفات در طی تمرینات نظامی یا ورزشکارانه فراهم کند." "این دستگاه همچنین می تواند با کمک به کاربران این امکان را دهد که عملکرد خود را با گذشت زمان بهبود بخشند. به عنوان مثال ، چه ترکیبی از رژیم غذایی و سایر متغیرها توانایی عملکرد کاربر را بهبود می بخشد؟"
از دیدگاه طراحی ، دانشمندان مجبور بودند دسته ای از تجهیزات تحلیلی مانند الكترودها را به داخل دستگاه بیاندازند.
دانیل گفت: "این دستگاه به اندازه یک ساعت متوسط است ، اما شامل تجهیزات تحلیلی معادل چهار دستگاه فشرده الکتروشیمی است که در حال حاضر برای اندازه گیری سطح متابولیت در آزمایشگاه استفاده می شوند." ما چیزی ساختیم که واقعاً قابل حمل باشد. که می توان در این زمینه استفاده کرد. "

مشکلات بالقوه
یان هالومک ، استادیار شیمی در دانشگاه آلبانی می گوید: بدون شک مهندسی دستگاه چشمگیر است. آوردن وسایل الکترونیکی و تجزیه و تحلیل عرق به این اندازه یک مفهوم جدید و کاملاً هوشمندانه است.
هالومک می گوید ، تلاش برای اندازه گیری متابولیت های متعدد بر روی یک دستگاه کوچک سخت تر است ، زیرا برخی از متابولیت هایی که محققان در حال اندازه گیری هستند ، در واقع در گروه های مشابه ترکیبات قرار می گیرند. به عنوان مثال ، هر دو لاکتات و گلوکز به پراکسید تجزیه می شوند. از آنجایی که الکترودهای اندازه گیری هر یک از نزدیک به هم نزدیک هستند ، این خطر وجود دارد که اندازه گیری ها دچار اشکال شوند.


برچسب : گجت

برای این مطلب تاکنون نظری ارسال نشده است. شما اولین نفر باشید   

ارسال پیام به مابرای ارسال پیام کافیست فرم زیر را پر کنید